Pinzeta z nerezové oceli k bezpečné manipulaci s peletami suchého ledu.

Osobní odběr na naší provozovně

Vytvořte objednávku v našem e-shopu

Suchý led máte možnost osobně odebrat v pracovní dny od pondělí do pátku od 8.00 do 15.00 hod na adrese SPEKTRO CZ, spol. s r.o. Masarykova 118, 664 42 Modřice.

V případě, že zákazník požaduje osobní odběr suchého ledu ve dnech pracovního volna zajistíme mimořádné vyskladnění i v tuto dobu za příplatek 300 Kč + DPH.

V případě, že máte vlastní termoboxy, naplníme Vám suchý led do těchto nádob.

Dodávky dopravní službou

Suchý led je vzhledem k jeho nestálosti nutno dodávat do druhého dne od výroby. Vzhledem k tomu, že přepravce o víkendech a svátcích nepracuje, můžeme Vaše zásilky přepravci předávat od pondělí do čtvrtku. Doručení je tedy možné pouze od úterka do pátku běžného týdne.

Vytvořte objednávku v našem e-shopu. Pokud objednávku obdržíme v pracovní den do 12:00 hodin, předáme týž den Vaši zásilku přepravci. Zboží objednané po 12.00 bude přepravci předáno následující pracovní den.

Suchý led Vám bude dodán službou DPD CLASSIC.

Dodání službou DPD CLASSIC je možné pouze v pracovní dny od úterý do pátku.  Máte možnost on-line sledování aktuálního stavu procesu přepravy vaší zásilky na www.dpd.cz.

Pro páteční dodání je nutno objednat nejpozději ve čtvrtek do 12.00 hod.

Objednávky vystavené během pátku, soboty a neděle budou dodány v úterý následujícího týdne.

Pro dodání následující den je nutné objednat suchý led nejpozději do 12.00 hod. předchozího dne (platí pro objednávky provedené v pondělí až čtvrtek).

V případě nejasností nás prosím kontaktujte na telefonním čísle: +420 545 244 404-8 nebo +420 605 248 171.

Obaly

Suchý led Vám naplníme do speciálního transportního boxu z pěnového polystyrenu, který vložíme do kartonového obalu. V tomto obalu suchý led vydrží přibližně až 3 dny v závislosti na teplotě, při které budete suchý led skladovat

Transportní boxy jsou hygienicky nezávadné

V případě, že máte vlastní obal, naplníme Vám suchý led do těchto nádob

Suchý led je extrémně studený (-80 stupňů) a mělo by se s nimi zacházet opatrně, použijte rukavice poskytovaných podle potřeby s cílem zabránit vzniku omrzlin.

Nikdy nedávejte suchý ledu přímo do nápojů, používejte vždy bezpečnostní uzavřené zařízení, například Chillistick.

Manipulace se suchým ledem je povolena pouze odpovědné střízlivé dospělé, která je seznámena s bezpečnostními pokyny.

Suchý led vždy uchovávejte v dodané polystyrenové krabici.

Po použití vždy znovu uzavřete víkem.

Suchý led skladujte vždy na chladném místě, mimo dosah přímého slunečního světla.

Můžete si uložit suchý led v domácí chladničce nebo mrazničce.

Nikdy nevozte suchý led ve vozidle, aniž by byl zajištěn nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu.

Neotvírejte box, dokud nejste připraveni suchý led použít – to sníží jeho životnost.

Pro nabírání suchého ledu použijte šálek, naběračku či jiný způsobilý nástroj.

Přečtěte si a dodržujte bezpečnostní pokyny k použití suchého ledu, které jsou k dispozici v našem e-shopu. Klikněte zde pro zobrazení. V případě pochybností kontaktujte SPEKTRO CZ na +420 454 544 405.

Co je to suchý led?

Suchý led je pevný oxid uhličitý (CO2). Ten má neobvyklou vlastnost – „sublimaci“ – při které přechází CO2  z pevného skupenství na plyn bez přechodu kapalnou fází – odtud název suchý led.Produkt může existovat pouze při -78 ° C,  tuto teplotu si udržuje sublimací.

Jako první publikoval pozorování suchého ledu v roce 1835 francouzský chemik Charles Thilorier.

 

Jak je suchý led vyráběn?

Kapalný oxid uhličitý (CO2) je zdrojem pro výrobu suchého ledu suchého ledu produkty. Kapalina se skladuje při tlaku 20 bar a teplotě kolem -20 ° C. Kapalina se vstříkne tryskou do tlaku 1 bar, při němž se vytváří suchý led ve formě „sněhu“. Tento sníh je stlačen na přibližně 1500 kPa za vzniku pelet. Použitý CO2 je potravinářské kvality a je nejedovatý, je to stejná chemická látka, která je přidávána do sycených nápojů.

Suchý led má hustotu přibližně 1,6 g / cm3, ale sypná hmotnost se pohybuje okolo 1 g / cm3 (podobně jako voda).

Molekulová hmotnost suchého ledu je 44,01.

 

Jak se suchý led skladuje?

Suchý led skladuje v izolované nádobě – čím lepší izolace, tím pomalejší rychlost sublimace na plynný CO2. Nejlepší obal je polystyrenový box, ve kterém jste suchý led obdrželi. Neskladujte suchý led ve vzduchotěsné nebo skleněné nádobě. Tlak plynného CO2 způsobí prasknutí nebo roztržení vzduchotěsné nádoby.

Plynný CO2 zaujímá asi 800 krát větší objem  než původní suchý led! CO2 je plyn těžší než vzduch a proto se koncentruje u podlahy a vytlačuje odtud vzduch. Při zvýšených koncentracích CO2 působí jako dusivý a může způsobit nehody s fatálními následky.

Z tohoto důvodu vždy suchý led skladuje v dobře větraném prostoru – vyhněte se nevětraným místnostem jako jsou např. sklepy.

Poznámka: můžete ukládat suchý led v domácích ledničkách nebo mrazničkách v poskytovaném  polystyrenovém obalu. Suchý led sice uvolní plynný CO2, avšak v mrazničce neexistuje nebezpečí udušení. Mraznička sníží přenos tepla do boxu a prodlouží životnost ledu. Nicméně neskladujte suchý led v mrazicích boxech, do nichž mohou vcházet osoby,  protože může dojít k hromadění CO2, který by mohl způsobit riziko udušení v případě, že je mrazák pravidelně používán.

Některé materiály či plochy ponechané v přímém kontaktu se suchým ledem mohou být extrémním chladem poškozeny. Lepidla se mohou stát křehkými a praskat. Takže prosím, nenechte suchý led v kontaktu například s kuchyňskou dlažbou nebo jinými plochami, které jsou náchylné k poškození  chladem

 

Co je mlha vytvořená suchým ledem?

Je-li suchý led přidán do teplé vody okamžitě se generuje hustá bílá mlha. Bílá mlha je aerosol drobných vodních kapiček stejně jako mlha vytvořená přirozeně v přírodě. Velmi studený suchý led sublimuje z pevné do plynné fáze a bublá přes vodní hladinu. Studený plynný CO2 způsobí kondenzaci molekul vody ve vzduchu nad hladinou vedoucí k tvorbě drobných kapiček vody, které jsou tak malé, že zůstanou v suspenzi se vzduchem. Jediný rozdíl mezi přirozenou mlhou ze suchého ledu je přítomnost plynného CO2. CO2 plyn je těžší než vzduch, a proto má tendenci nést bílou mlhu k podlaze a k  vytvoření cool efektů!  Mlha se bude válet po zemi, valit se dolů po schodech, a vířit když jí procházíte. Nebude stoupat do světelných paprsků, jako mlha na bázi glykolu z tzv. foggerů a nebude vytvářet jemnou mlhu ve prostoru jako z tzv. hazerů. Suchým ledem vytvořená mlha nemá žádný zápach, neobsahuje žádné chemikálie, a nezanechává žádné zbytky a nečistoty na površích se kterými se setká…

 

Jak si mohu udělat mlhu s pomocí suchého ledu?

Zvažte použití generátoru mlhy – viz další otázka.

Pokud hledáte pro pokrytí velké plochy, jako je například taneční parket, budete potřebovat asi 20 kg suchého ledu pro efekt, který bude trvat 8-10 minut. Do nádoby s horkou vodou (50 – 80° C) vložte suchý led a efekt bude velmi spontánní.

 

Jak pracuje generátor mlhy?

Nádrž generátoru se naplní vodou, která je ohřívána vestavěnými topnými tělesy. Jakmile voda dosáhne provozní teploty (cca 1 hodina), vloží se do ponorného koše cca 5 kg suchého ledu. Po uzavření nádrže je koš pomocí pákového mechanismu spuštěn do horké vody. Tím dojde k emisi velkého množství mlhy, která plynule proudí z výtokového otvoru.

 

Suchý led, jak dlouho vydrží v obalu?

Suchý led dodáváme v silných polystyrenových boxech. Doporučujeme, aby byl led v uzavřeném obalu skladován na bezpečném chladném místě. Spotřebujete-li pouze část balení ledu, box se zbývajícím produktem opět uzavřete víkem a skladujte na chladném místě.

Velikost balení Doporučená doba spotřeby
5 kg V den dodání
10 kg V den dodání
15 kg Druhý den po dodání
20 kg Druhý až třetí den od dodání

 

Můžeme užít suchý led v nápojích?

Suchý led by se nikdy dostat do úst nebo být požit. Proto by suchý led by nikdy neměl být přidán přímo do nápoje. Nabízený produkt s názvem Chillistick vytváří bezpečnostní bariéru mezi nápojem a suchým ledem a tak umožňuje, aby byl suchý led vytvářel skvělé kouřové efekty a zároveň Vám umožnil vychutnat si drink zcela bez rizika. Typicky efekt může trvat 3-5 minut.

 

Jaký typ ledu dodáváme?

Zasíláme potravinářské 10mm pelety. Na vyžádání Vám můžeme nabídnout i 3mm pelety.